Loading...

Warsztaty Rękodzielnicze w Akademii Łucznica

W przepięknym dworze myśliwskim z 1840 r. zbudowanym dla rodziny Potockich, mieści się ośrodek szkoleniowy Stowarzyszenia "Akademia Łucznica". W tych wyjątkowych okolicznościach przyrody grupa naszych podopiecznych wzięła udział w dwudniowych warsztatach rękodzielniczych.
Uczestnicy zapoznali się z techniką malowania, która prawdopodobnie narodziła się około 2000 lat temu- zdobienia tkanin zwaną batikiem. Określenie batik pochodzi z języka jawajskiego, słowo "titik" oznacza "pokrywać kropkami". Fascynująca sztuka malowania woskiem, a następnie farbowania barwnikami. Uczestnicy przygotowywali samodzielnie, z pomocą prowadzących warsztaty i terapeutek szablony, rysunki wykonane pastelami, a następnie przenosili wzór na kawałki płótna.
Następnie miejsce, które miały nie zostać zafarbowane pokrywali gorącym woskiem.
Podczas drugiego dnia warsztatów nanosili wybrane kolory farb do tkanin. Niestety zabrakło czasu i prace zostały do wyschnięcia, z niecierpliwością będziemy oczekiwać kuriera by podziwiać te wyjątkowe dzieła stworzone przez naszych podopiecznych
Każdy artysta po pracy musi odpocząć korzystając z tego, że dwór otoczony jest parkiem z pomnikowymi okazami kilkusetletnich drzew, uczestnicy spacerowali, a że wokół zespołu dworsko-parkowego szumią lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na kocach się relaksowali, odpoczywali.
Fantastyczny warsztatowy czas, pozwolił naszym podopiecznym rozwijać umiejętności manualne, poszerzać zdolność obserwacji.
Batik to bardzo trudna, wymagająca skupienia, precyzji, a przede wszystkim cierpliwości technika, co okazało się nie lada sprawdzianem dla naszych niektórych uczestników , którzy mieli szansę popracować nad samodyscypliną, i nad tym, że nie zawsze szybciej znaczy lepiej. To ogromna radość, że po tak długim czasie izolacji, można jechać na wycieczkę, pozwiedzać, poznawać nowe miejsca, usiąść przy ognisku, upiec sobie kiełbaskę, pośpiewać, zatańczyć, pobyć razem.
Każde wyjście, każdy wyjazd poza teren placówki jest dla naszych podopiecznych poznawaniem, odkrywaniem, rozwijaniem, przeżywaniem i działaniem.
"Usłyszę – zapomnę, Zobaczę – zapamiętam, Zrobię - zrozumiem"
Podczas wycieczki terapeuta ma szansę obserwacji uczestników w innych niż znane warsztatowe warunki, poznać ich zachowania, przyzwyczajenia, zastanowić się nad czym trzeba popracować, jakie nieprawidłowe zachowania niwelować.
Dla uczestników jest to przygoda, wyprawa w nieznane, przy okazji wdrażane są zasady bezpieczeństwa, uczestniczenia w kulturze, wyzwalania aktywności, poszerzania wiedzy, przeprowadzania treningu ekonomicznego i komunikacyjnego razem z zasadami bezpieczeństwa na drodze, kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych, hotelu, restauracji.
Przeglądając zdjęcia widać, że były to  dwa dni pełne niezapomnianych przeżyć i wrażeń.
Radość na twarzach BEZCENNA

 

Wróć